You are currently viewing Как се правят основи на къща

Как се правят основи на къща

Основата (фундаментът) на къщата, без значение дали е планирано да бъде монолитна или сглобяема е елементът, който осигурява стабилност и издръжливост на цялата конструкция. Чрез стените натоварването се прехвърля директно върху нея. Поради това е важно да се гарантира, че е изградена правилно и качествено. 

 

1. Подготовка на терена 

 

От основата зависи здравината на цялата сграда. Трябва да се избягват всякакви възможни грешки при строителството, така че да се предотвратят проблемите при строежа и последващото пускане в експлоатация.

Първото нещо, на което трябва да обърнете внимание са теренът и почвата. Характеристиките им могат да ви помогнат да откриете много от предимствата и недостатъците на конкретния парцел, който сте избрали за къщата. В случай, че  почвата, върху която ще се строи основата, е неустойчива, ще се наложи да бъде направено предварително укрепване, тъй като няма да може да издържи натоварването, предавано към нея от тежестта на къщата. Песъчливите почви или почвите, намиращи се в близост до вода, изискват особено внимание и внимателна оценка, за да се изгражди устойчива основа.

За да се провери каква точно е почвата в парцела, е необходимо да се направи геоложко проучване преди стартирането на строителните работи. По този начин могат да се определят всички специфични характеристики и да се вземе решение кои ще са мерките, които трябва да се вземат ако е необходимо  укрепване на терена.

 

2. Осъществяване на проекта

 

При проектирането на къщата се изчислява и определя поведението на конструкцията при натоварвания. По този начин може да се определи и кой вид основа е необходима, така че да се гарантира устойчивостта на сградата.

Проектирането включва два етапа. През първия етап се правят математическите изчисления, от които ще се види дали основата е проектирана да бъде устойчива или не. През втория етап се направи експерименталното моделиране, на компютър, за да се види точно какво е поведението на сградата при натоварвания.

 

3. Замервания на място

 

Замерванията за предстоящите изкопни работи могат да се направят ръчно или с топографски инструменти, като тяхната роля е да прокарат и очертаят формата на основата, по която ще се правят изкопните работи.

Формата трябва да съвпада със спецификациите, дадени от проектанта, тъй като той е изчислил основата така, че тя да устои на натоварванията. Ако се допуснат дори малки отклонения, цялото изчисление може да се промени и следователно да се промени поведението на основата и на сградата.

 

4. Изкопните работи

 

При изкопните работи се вземат предвид размерите, дадени от проектанта, най-вече конкретните размери на основата: дължина, широчина, дълбочина. Отново е изключително важно тези размери да бъдат спазени, тъй като дори и дълбочината играе важна роля за стабилността на основата.

Тя е изчислена и определена в проекта, в зависимост от характеристиките на парцела и почвата.

 

5. Леене на бетона

 

Качеството на бетона е от изключителна важност когато стане дума за основи. Бетонът трябва да бъде висококачествен и да има висока механична устойчивост. Строителните норми препоръчват използване на бетон C16/20 или, където е приложимо, C20/25.

Препоръчително е леенето на плочите за основата да е непрекъснато, механизирано и при възможност да става директно от бетоновоза. Необходимо е след леенето на бетона, той да се вибрира, за да се премахнат въздушните мехурчета от плочата. В противен случай въздухът от тези мехурчета може да отслаби устойчивостта на структурата.

 

6. Монтиране на армировката

 

Армировката е свързващ елемент на всяка основа. Това е надежден скелет, който задържа бетон и чакъл, поддържайки сградата стабилна. Той поема всички основни линейни деформиращи напрежения, които възникват не само от масата на стени, тавани, покриви на хора и мебели, но и от температурни промени. Стоманата, използвана за армировка, може да издържи на натоварването от структурата и да я запази изправена, дори при пропадане на бетона.  Армировката на основата се прави от стоманени пръти,  намотки, разположени конструктивно във вертикален план, докато прътите са разположени в хоризонтален план.

Без правилно изградена основа е невъзможно къщата да бъде устойчива и издръжлива. Също така, ако почвата не може да издържи натоварването, предавано от основата, дори и тя да е правилно реализирана, успешното завършване на сградата би било невъзможно. Всеки един от описаните етапи при изграждането на основата са от изключителна важност и от тях зависят всички останали дейности за строителството на къща. 

Всяка добре построената къща започва с изграждането на перфектна основа. 

Ако се нуждаете от надежден партньор за да построите дома на мечтите си, можете да се обърнете към нас и с радост ще Ви съдействаме.